Herm Kisjes bij EenVandaag over Internetverslaving

Herm Kisjes was op 2 februari 2015 te gast bij het radioprogramma EenVandaag. Kisjes is therapeut, docent, verslavingsdeskundige en auteur van het boek Internetverslaving. EenVandaag interviewde hem over internetverslaving: Wanneer verandert internet van een zegen in een verslaving?
Van probleem naar verslaving
Internet is verweven in ons dagelijks leven: we werken, winkelen, leren en communiceren ermee. Bijna alle Nederlanders hebben continu de mogelijkheid om online te gaan. Herm Kisjes zag het aantal mensen met een verslaving toenemen. 'Verslaving begint geleidelijk aan: het gaat van probleem naar verslaving, vertelt de deskundige. 'Je verliest de controle en je krijgt problemen op allerlei levensgebieden. Het "willen" verandert dan in "moeten".'
Maak afspraken met je kind over internetgebruik
Kinderen komen al van jongs af aan in aanraking met internet. Hoe kun je kinderen beschermen tegen problematisch internetgedrag? Herm Kisjes vindt dat ouders al vanaf het begin af aan moeten nadenken over hoe ze internet gebruiken. 'Je kunt internet niet klakkeloos inzetten, de techniek is prima, maar kinderen kennen de grenzen nog niet. Vroeger deden ouders gewoon het licht uit. Als je nu de mobieltjes op de kamer laat, dan krijg je de hele klas op bezoek.' Afspraken maken over internetgebruik vindt hij essentieel om kinderen te leren omgaan met het medium.
'Kinderen hoeven hun mobieltje niet mee naar de slaapkamer, koop gewoon een wekker en hou die telefoon beneden.'
Bescherm kinderen die gevoelig zijn voor verslaving
Ouders ervaren vaak problemen met hun kinderen. 'Het is ook gewoon de tijdsgeest; ook ouders zijn veel met hun mobieltje bezig,' vindt Kisjes. Met name kinderen die er gevoelig voor zijn, hebben bescherming nodig. 'Kinderen hoeven niet hun mobieltje mee naar hun slaapkamer, koop gewoon een wekker en hou die telefoon beneden.'
Beluister de uitzending van EenVandaag op 2 februari 2015 >>
Eerste Nederlandstalige boek over internetverslaving
Herm Kisjes zag het aantal mensen dat verslaafd raakt aan internet toenemen en schreef er samen met Tony van Rooij en Davy Nijs het boek Internetverslaving over. In dit boek delen Vlaamse en Nederlandse wetenschappers, hulpverleners en ervaringsdeskundigen voor het eerst gezamenlijk hun kennis over deze nieuwe vorm van verslaving.
Lees meer over Internetverslaving >>